loading...
Rencana
Pelaksanaan Pembelajaran
(RPP)
Nama Sekolah : SMK
Mata
Pelajaran : B. Inggris
Kelas/Semester : X/2
Alokasi Waktu : 94 x 45 menit
Standar Kompetensi : Berkomunikasi dengan Bahasa Inggris setara Level Novice
Kompetensi Dasar
o
Menjelaskan secara
sederhana kegiatan yang sedang terjadi
o
Memahami memo dan menu
sederhana, jadwal perjalanan kendaraan umum, dan rambu-rambu lalu lintas
o
Memahami kata-kata dan
istilah asing serta kalimat sederhana berdasarkan rumus
o
Menuliskan
undangan sederhana
Indikator
§ Peristiwa yang sedang terjadi diceritakan dengan tepat
sesuai dengan waktu dan tempat kejadian.
§ Pernyataan dengan menggunakan ”there is/are” disampaikan
dengan tepat sesuai dengan waktu dan tempat kejadian.
§ Pertanyaan tentang peristiwa yang sedang terjadi
disampai-kan dengan tepat.
§ Pengungkapan perasaan / pendapat tentang peristiwa yang
sedang terjadi disampaikan dengan tepat
§ Pesan ditulis dalam bentuk memo dengan benar.
§ Memo yang sudah ada dijelaskan dengan tepat.
§ Menu ditulis dan dijelaskan dengan tepat.
§ Tanda-tanda dan lambang (misalnya: rambu lalu lintas)
dijelaskan dengan benar.
§ Berbagai macam jadwal (time table) dibuat dan dijelaskan dengan benar.
§ Bentuk kata sifat dan keterangan digunakan secara tepat
untuk membandingkan sesuatu.
§ Berbagai ungkapan untuk menyatakan pilihan (preferences) digunakan dengan tepat.
§ Ungkapan untuk menyatakan pengandaian (conditional type I) digunakan dengan
tepat.
§ Berbagai ungkapan untuk menyatakan kemampuan (capabilities) digunakan dengan tepat.
§ Ungkapan untuk meminta dan memberi arah dan lokasi (direction) digunakan dengan tepat.
§ Sejumlah kata dirangkai menjadi kalimat yang mengandung
unsur undangan
§ Kalimat dirangkai dengan benar untuk membentuk undangan
§ Undangan sederhana (misalnya: undangan ulang tahun) dituliskan
dengan benar.
- Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat :
o
Menjelaskan secara
sederhana kegiatan yang sedang terjadi
o
Memahami memo dan menu
sederhana, jadwal perjalanan kendaraan umum, dan rambu-rambu lalu lintas
o
Memahami kata-kata dan
istilah asing serta kalimat sederhana berdasarkan rumus
o Menuliskan undangan sederhana
- Materi Pokok
·
Words and expressions used in the context of
telling or describing events.
- The students are cleaning the foor.
- When you arrive, the guests will be travelling around
the city.
·
Grammar: Present continuous, future
continuous.
·
Sentences using ‘there + be’
·
Prepositions: in, on, at, under, etc.
- There is a napkin on the table
·
Questions about events:
- How/When did it
happen?
·
Expessions of feelings / opinions concerning
an event
- I was very shocked to learn about the number of the
victims.
Ø Samples of memo
Ø Sample of menu
Ø Words and expressions to explain signs and symbols:
- That “P” sign
means that you can park here.
- The symbol
“Lady” means that the toilet is for women.
- “No smoking”
means that you are not allowed to smoke in that area.
·
Samples of time table and schedule
·
Degrees of comparison:
- Bus is fast.
- Train is faster than the bus.
- Plane is the fastest of all.
- Travelling by plane is more convenient than travelling
by bus.
·
Pronouns and Reported Speech
Words and expressions used in expressing preference:
- I prefer coffee to soft drink at this time of the day.
- I’d rather stay home over the weekend than go to
movies.
- I like badminton better than volley ball.
·
Conditional sentence type 1:
- If the weather is nice this morning, we can go to the
beach.
·
Words and expressions used to talk about
capabilities:
- Can you swim to cross this river?
- When I was a child, I could (was able to) climb that
tree.
·
Words and expressing used in asking for and
giving direction (location):
- Could you tell
me the way to the Zoo, please?
- Go straight on
as far as the junction, then turn left. The Zoo is on your left ...
·
Prepositions of place: in front of, behind,
beside, dsb.
Ø Grammar review: “will”, “could”, “would” and
prepositions: in, on at.
Ø Samples of invitation (personal invitation).
Ø Parts of personal invitations.
Ø Contents, style, spelling and punctuation.
- Metode Pembelajaran/Teknik: Three-phase technique
- Langkah-langkah Kegiatan
- Kegiatan Awal
§ Siswa
menganalisa ungkapan Bahasa Inggris setara Level Novice
·
Kegiatan
Inti
·
membaca penjelasan Listening
− Matching pictures with words
− Dictation
− Listening for information
·
Speaking:
− Naming objects,
quality of objects and persons, professions, nationalities, and time of the
day.
·
Reading:
− Reading for information
·
Writing:
− Completing passages with suitable words
·
Listening:
− Matching pictures with words.
− Dictation
− Listening for information
·
Speaking:
− Describing
things, people, profession, and nationalities
− Telling
numbers, responding to questions about numbers.
− Discussing
things based on physical appearance.
− Role playing
dialogues
·
Reading:
− Understanding and discussing passages.
·
Writing:
− Describing
things
− Matching
numbers and the way they are said.
− Arranging
jumbled paragraphs.
− Composing
dialogues involving the use of numbers in various contexts
− Writing
paragraphs based on pictures.
·
Listening:
− Dictation
− Listening for information
− Completing passages
·
Speaking:
− Pronunciation
practice
− Dialogue
practice
− In pairs,
creating and practising dialogues dealing with regret and apoligies, simpathy,
asking for and giving information, offering things and services.
− Expressing
feelings about certain events
·
Reading:
Reading for
information:
− Dialogues
− Stories which stimulate readers’ emotion
·
Writing:
− Completeing Dialogues
− Rearranging jumbled dialogues
− Composing short stories (good or bad experiences)
·
Kegiatan
Akhir
·
§ Siswa
mendapat feedback dari guru dan mereview pelajaran tentang Bahasa Inggris setara Level Novice.
- Sumber/Bahan/Alat
v Person to Person
v Grammar in Use
v Maps
v Breakthrough
v
English for Hotel Services
v
Global Access to the World of Work
- Penilaian
·
Teknik: Performance
Assessment (responding)
·
Bentuk: Pertanyaan lisan & dialog
Mengetahui Juli 2009.
Kepala Sekolah Guru
Mata Pelajaran
loading...
No comments:
Post a Comment